Aktuality zo života spoločnosti

Traja bývalí prezidenti USA sa zúčastnili na otvorení Knižnice Billyho Grahama

Traja bývalí prezidenti USA sa zúčastnili na otvorení Knižnice Billyho Grahama

Traja bývalí prezidenti USA a zástup asi 1 500 ľudí sa 31. mája 2007 zúčastnili na otvorení Knižnice a historického komplexu na počesť Billyho Grahama. Historický komplex a knižnica na počesť najznámejšieho evanjelistu sveta stáli 27 miliónov dolárov. Bývalý prezident USA George H.W.Bush vo svojom prejave spomenul, že to bol práve Billy Graham, ktorý naštartoval morálne prebudenie v USA a v bývalom ZSSR. Na podujatí sa zúčastnili aj bývalí prezidenti USA Bill Clinton a Jimmy Carter a podujatie bolo také dojímavé, že Billy Graham poznamenal, že sa cítil tak, „ako by sú zúčastnil svojho vlastného pohrebu“.

Osemdesiat osem ročný Graham ďalej povedal: „Táto budova za mnou je iba budovou. Je to iba nástroj ku zvesti evanjelia. Prvoradou vecou je zvesť evanjelia Ježiša Krista.“ Billy Graham bol prvým evanjelistom, ktorý kázal za „železnou oponou“. Začalo sa to v Maďarsku, v roku 1977. Príležitostne kázal, celkom štyri razy v Sovietskom zväze, a osobne kázal pre viac ako 210 miliónov ľudí po celom svete. Billy Graham sa od čias Harryho Trumana stretol s každým prezidentom USA a je nepopierateľné, že mal svoj vplyv aj na tých prezidentov, ktorí boli teraz prítomní na otvorení knižnice. James Carter povedal, že Grahamova zvesť „prenikla celým svetom“ a Bill Clinton dodal, že sa rozhodol zúčastniť sa na tejto udalosti kvôli verejnej osobe Billyho Grahama a kvôli súkromnej osobe Billyho Grahama“. Clinton ešte dodal: „Keď sa v oválnej pracovni Bieleho domu, alebo na schodišti modlil za vás, cítili ste, že sa modlil za vás a nie za prezidenta“. Clinton poznamenal, že sa zúčastnil na evanjelizáciách v rokoch 1959, 1971, 1989 a 2005 a že ho Billy poznal od roku 1985. „Ja som ho však poznal približne 50 rokov. „Billy Graham bol v nedávnych rokoch chorý. Mal opuchy mozgu, rakovinu prostaty a Parkinsonovu chorobu. Spolu so svojou manželkou, 86 ročnou Rút trpia osteoporózou a tak sú pripútaní ku svojmu domovu v Montreate, v Severnej Karolíne. Celý komplex knižnice, ktorý bol pre verejnosť otvorený 5. júna 2007, zahŕňa knižnica v štýle stodoly, ktorá má pripomínať ich rodinnú farmu a pri vstupe do komplexu je 10 m vysoký sklenený kríž. V komplexe budú uskutočňované výstavy, multimediálne prezentácie a filmy zo života Billy Grahama od jeho mladosti na farme, až po jeho umiestnenie v histórii ako „amerického kazateľa“. Vstup bude voľný.


http://www.abpnews.com/ preložil Pavel Kopčok

Copyright © 2023 Bratská jednota baptistov v Slovenskej republike. Všetky práva vyhradené. Webmasters: webmaster@baptist.sk