Aktuality zo života spoločnosti

Občianska angažovanosť kresťana ako dôležitá súčasť lásky k blížnemu

Občianska angažovanosť kresťana ako dôležitá súčasť lásky k blížnemu

Výzvy pri príležitosti volieb do Národnej rady SR v roku 2023

Modlime sa,  zorientujme sa  a poďme voliť

Spoločenská realita na Slovensku. Naša spoločnosť je chorá. Je v nej veľa dezinformácií, nevraživosti a je nezmieriteľne rozdelená. Potrebuje uzdravenie. Akú podobu má zdravá spoločnosť? Prevažuje v nej sloboda od hriechu (nie jeho legalizácia), spravodlivosť pre všetkých a pokoj, ktorého predpokladom sú zdravé vzťahy. Tu sú tri krátke odporúčania, ktoré môžu zmeniť chod slovenských dejín:

1. Modlime sa za zázrak uzdravenia pre našu krajinu.

2. Zorientujme sa v téme duchovne, spoločensky i politicky.

3. Buďme zodpovední a poďme dňa 30. 9. 2023 voliť.

 

Čítať ďalej...

Výzva na pomoc Ukrajine

Report o poskytnutej pomoci BJB v SR utečencom z Ukrajiny 10 - 10.5.2022
Report o poskytnutej pomoci BJB v SR utečencom z Ukrajiny 09 - 30.4.2022
Report o poskytnutej pomoci BJB v SR utečencom z Ukrajiny 08 - 22.4.2022
Report o poskytnutej pomoci BJB v SR utečencom z Ukrajiny 07 - 15.4.2022
Report o poskytnutej pomoci BJB v SR utečencom z Ukrajiny 06 - 8.4.2022
Report o poskytnutej pomoci BJB v SR utečencom z Ukrajiny 05 - 31.3.2022
Report o poskytnutej pomoci BJB v SR utečencom z Ukrajiny 04 - 25.3.2022
Report o poskytnutej pomoci BJB v SR utečencom z Ukrajiny 03 - 18.3.2022
Report o poskytnutej pomoci BJB v SR utečencom z Ukrajiny 02 - 10.3.2022
Report o poskytnutej pomoci BJB v SR utečencom z Ukrajiny 01 - 4.3.2022

Report on the assistance provided by the Slovak Baptist Union to refugees from Ukraine 03 - 18.3.2022
Report on the assistance provided by the Slovak Baptist Union to refugees from Ukraine 02 - 10.3.2022

Humanitárna pomoc BJB v SR Ukrajine - VÝZVA - 12.4.2022

 

Milí bratia, sestry, priatelia,
pred týždňom sme na naše zbory posielali e-mail s výzvou k pripravenosti na možný konflikt na Ukrajine a s ním súvisiaci príchod utečencov.

Už dnes na Slovensko prichádza niekoľko rodín, ktoré nájdu na neznámu dobu domov v našej krajine. Sú to ľudia, ktorých viacerí poznáme, s ktorými sme roky v kontakte, sú to naši bratia a sestry. Sú prví, ale nie poslední...

Mnohí sa pýtate, ako môžete pomôcť...
Ukrajina potrebuje v prvom rade modlitby. Nevedia, čo sa bude diať v najbližších hodinách, dňoch a týždňoch a upokojiť situáciu môže iba Boží zásah. Preto vás prosíme, modlite sa.

Čítať ďalej...

Vyhlásenie Rady BJB k referendu o rodine

Vyhlásenie Rady BJB k referendu o rodine

Celou našou spoločnosťou rezonuje v týchto dňoch diskusia týkajúca sa rodiny a výchovy detí v súvislosti s pripravovaným referendom.
Je nám ľúto, že táto diskusia je vo viacerých prípadoch nekonštruktívna a vedie aj k zbytočnej polarizácii, ale považujeme za veľmi potrebné, aby sme si vyjasnili svoje postoje a stanoviská k otázkam nastoleným v referende.

Čítať ďalej...

Reakcia baptistov na zemetrasenie a cunami v Japonsku

news0152_01_bwaid-japan_2011_tsunami

Pomoc pre Japonsko zasielajte na číslo účtu:
Bratská jednota baptistov v SR
1121498655 / 0200 - VÚB Bratislava
Variabilný symbol: 777

Utorok 15. marca 2011

Tím „Baptist World Aid Rescue24 team“ prišiel do Japonska a spojil sa svojimi japonskými kolegami, bude skúmať potreby a požiadavky s ohľadom na ďalších členov tímu v krajine a poskytne potrebné zásoby.

Tím BWAid Rescue24 poslal tieto fotografie z Sendai v Japonskuo v pondelok 14.marca:

news0152_02_bwaid-japan_2011_tsunami_mar_14_2011

news0152_03_bwaid-japan_2011_tsunami_mar_14_2011

news0152_04_bwaid-japan_2011_tsunami_mar_14_2011 news0152_05_bwaid-japan_2011_tsunami_mar_14_2011

Nedeľa 12. marca 2011

Záchranný tím BWAid mieri do oblasti nešťastia

Baptisti reagujú so súcitom a s hlbokým znepokojením vzhľadom k významnému zemetraseniu a cunami, ktoré zasiahli Japonsko v popoludňajších hodinách 11. marca 2011.
Japonsko postihla v piatok najhoršia prírodná katastrofa v dejinách. Takú skazu krajina nezažila najmenej 140 rokov, odkedy sa oficiálne meria sila zemetrasení. Severovýchodné Japonsko zasiahlo veľmi silné zemetrasenie s magnitúdou 8,9. Ďalšie otrasy zasiahli krajinu večer. Po zemetrasení vznikli obrovské vlny cunami.

Generálny tajomník Svetovej baptistickej aliancie (BWA) Neville Callam zaslal list s podporou a solidaritou členom BWA v štátoch Východnej Ázie. Callam vyjadril znepokojenie obyvateľom Japonska a informoval baptistov v krajine, že BWA bude vhodne reagovať v nadväznosti na katastrofu.
"Dozvedel som sa a som hlboko znepokojený nad devastáciu spôsobenou zemetrasením a cunami, ktoré postihli Vašu krajinu," napísal Neville Callam. "Píšem v mene Svetovej baptistickej aliancie a vyjadrujem našu solidaritu s Vami v tomto čase a ubezpečujem Vás o našich modlitbách za všetkých postihnutých."

Baptist World Aid (BWAid), inštitúcia zameraná na humanitárnu pomoc pri Svetovej aliancii baptistov, reagovala na potreby po zemetrasení v Japonsku.
Maďarskými baptistami založený záchranný tím „Baptist World Aid Rescue24 team“ zložený z baptistov z Maďarska, Singapuru a Spojených štátov mieri do oblasti nešťastia, aby sa spojil s miestnymi baptistami a pripojil sa k záchranným prácam. Ako náhle tím príde do Japonska a spojí sa svojimi japonskými kolegami, bude skúmať potreby a požiadavky s ohľadom na ďalších členov tímu v krajine a poskytne potrebné zásoby.
Aktuálne budú zverejnené ďalšie informácie, ktoré budú k dispozícii.

Momentálne sú v Japonsku štyri členské organizácie Svetovej baptistickej aliancie: „Japan Baptist Conference“, „Japan Baptist Convention“, „Japan Baptist Union“ a „Okinawa Baptist Convention“ s viac než 42000 členmi vo viac ako 450 kostoloch.

Reakcia baptistov na zemetrasenie na Haiti

news0143_01_bwaid-haiti_2010_earthquake

Pomoc pre Haiti zasielajte na číslo účtu:
Bratská jednota baptistov v SR
1121498655 / 0200 - VÚB Bratislava
Variabilný symbol: 777

Streda 3. februára 2010

Zúfalé Haiti

Situácia na Haiti zostáva zúfalá. To je uzáver BWAid Rescue 24team, ktorý bol v krajine od 15. januára, tri dni po masívnom zemetrasení, ktoré spustošilo veľkú časť ostrovného národa. Posledný odhad znie na 200000 mŕtvych. Približne 70 000 ľudí bolo pochovaných v hromadných hroboch. Viac ako milión Haiťanov sa stalo bezdomovcami. 60-80% budov v hlavnom meste Haiti, Port-au-Prince bolo hlavným náporom zemetrasenia zborených alebo sa stali nepoužiteľnými. Tisícky usídlencov hlavného mesta prchá na vidiek, niektorí prchajú k príbuzným. Mnohí sa snažia opustiť Haiti a utekajú do Dominikánskej republiky ktorá spolu z Haiti zdieľa ostrov Hispaniola a Peurto Rico a susediace ostrovy. Port-au-Prince trpí nedostatkom jedla a vody. Nedostatok paliva spôsobil štvornásobné zvýšenie jeho ceny. Na iba niekoľkých otvorených benzínkách stoja extrémne dlhé fronty. BWAid team poskytol lekárske ošetrenie niekoľko sto osobám na klinike v Pétionville a v metre Port-au-Prince. Stovky ľudí museli čakať na ošetrenie v hale alebo na parkoviskách. Mnohí mali polámané končatiny a panvy, fraktúry lebky a ťažko poranené členky a chodidlá. Väčšina zranení bola infikovaná kvôli dlhému čakaniu na ošetrenie. Svetová Aliancia Baptistov naďalej apeluje na Baptistov po celom svete, aby zbierali financie pre pomoc Haiti. Doposiaľ bolo vyzbieraných viac ako 150 000 USD z 11 baptistických jednôt.

Baptisti na Slovensku vyzbierali na pomoc Haiti sumu približne 9000.-€.

Utorok 19. januára 2010

Fotogaléria BWAid Rescue24 tím na Haiti

Nedeľa 17. januára 2010

Záchranný tím BWAid na Haiti

Záchranný tím (Rescue24team) dorazil do Port-au-Prince na Haiti za sprievodu modrých prilieb síl OSN a začal pracovať v miestnej klinike. Tím pozostávajúci z členov z Maďarska a štátu North Carolina v USA sa ocitol tvárou v tvár strašlivej scéne. „Situácia je hrozná, nikdy som nevidel niečo také,“ povedal Bela Szilagyi, hlava Hungarian Baptist Aid, ktorý viac ako 10 rokov pracoval epicentrách rôznych veľkých katastrof. Tím čelí nesmiernemu chaosu, zmätku a hroznému zápachu mŕtvych tiel. Tím zostane na Haiti jeden týždeň, poskytujúc urgentnú zdravotnícku pomoc.

Piatok 15. januára 2010

Správy z Haiti

Biene Lamerquea, významný baptistický pastor v Port-au-Prince, zahynul počas zemetrasenia, ktoré otriaslo hlavným mestom Haiti večer 12. januára.
Gedeon Eugene, více prezident Baptistickej Konvencie na Haiti, informoval Baptist World Alliance (BWA) že Lamerquea je stále pochovaný pod sutinami. Zahynuli aj ďalší členovia baptistov. Väčšina mesta je zničená. Odhaduje sa, že zemetrasenie zasiahlo 3 milióny ľudí a usmrtilo desiatky tisíc osôb. Niekoľkí ďalší baptistickí kazatelia a členovia sú stále nezvestní, zatiaľ čo mnohí sú teraz bezdomovci. Trávia noci na ulici a sú hladujúci. Najmenej jedna modlitebňa First Baptist Church in Port-au-Prince bola záchvevmi poškodená. Baptistická Konvencia na Haiti a BWA organizujú pomoc pre svojich členov a aj pre ostatných ľudí. Ľudia nemôžu variť, sú smädní a zranení. Na ceste na Haiti sú dva záchranné tímy BWAid Rescue24, ktoré aj s pomocou špeciálne vycvičených psov budú zachraňovať ľudí uväznených pod troskami. Svoju pomoc poslali jednoty z Indie, Panamy, Taiwanu, Nemecka, Anglicka, USA. Baptistická jednota na Jamajke ponúkla asistenčné služby.

Celá krajina je v šoku!

Čo sa stalo v Port-au-Prince zasiahne každého na Haiti. Je to národná katastrofa, napísal Jules Casseus, prezident Kresťanskej Univerzity na Haiti (UCNH) v Limbé, ktoré leží približne 130 kilometrov od Port-au-Prince. Každý Haiťan má príbuzných v Port-au-Prince. V Limbé máme veľa plačúcich ľudí, korí stratili príbuzných, synov, dcéry študujúcich v hlavnom meste. Ženatý študent teológie na univerzite z Port-au-Prince stratil dom a dcéru, ktorá bola v dome.

Casseus volá svet k modlitbám. „Prosím pokračujte v modlitbách za Haiti. Modlite sa, aby sme vedeli realizovať správne kroky na pomoc ľuďom postihnutým zemetrasením.“

Streda 13. januára 2010

Baptist World Aid (BWAid), inštitúcia zameraná na humanitárnu pomoc pri Svetovej aliancii baptistov, ihneď po zemetrasení vstúpila do spolupráce s baptistami na Haiti.

Každej z baptistických jednôt na Haiti a baptistickej misii na Haiti, bola zaslaná pomoc vo výške 10 000.- US dolárov.

Zavádzal prezident Obama americkú kresťanskú komunitu o hĺbke svojej viery?

Pred prezidentskou kampaňou v roku 2008 prezident Obama pravidelne navštevoval bohoslužby, ale od svojho zvolenia do funkcie prakticky nenavštívil žiadnu bohoslužobnú miestnosť. Nestalo sa tak ani počas posledných vianočných sviatkov a Obamovci neboli na vianočných bohoslužbách ani v roku 2008. Počas volebnej kampane sa Obama odvolával na to, že je pravidelným účastníkom bohoslužieb a členom miestneho cirkevného zboru. Uvažovanie o tomto probléme nesmeruje k tomu, či iba človek, ktorý pravidelne navštevuje bohoslužby, môže byť efektívnym prezidentom. Skôr sa jedná o to, či je Obama mužom, ktorý stojí za svojim slovom a či je poctívý voči americkému ľudu. Podľa pozorovania sa zdá, že bazírovanie na jeho viere v Boha bolo iba politickou kalkuláciou, aby si získal podporu veriacich ľudí. Obama sa nezúčatnil ani na Národnom dni modlitieb, ktorý sa uskutočnil v Bielom dome a po 43 rokoch ako prvý „prehliadol“ aj vojenskú prehliadku s názvom „Boh a krajina“, ktorá sa uskutočňuje v štáte Idaho, v Nampe. Obama si žiadal, aby na vianočnom strome v Bielom dome neboli ani žiadne kresťanské symboly. Americkí kresťanskí predstavitelia teraz žiadajú: „Vážený pán prezident, ak Vám počas prezidentskej kampane natoľko záležalo, aby ste demonštrovali svoju hlbokú vieru, prosíme, zapojte sa do niektorého kresťanského zboru, ktorý máte v blízkosti, aby ste tam oslavovali Boha.“

Podľa  www.christiannewswire.com  spracoval Pavel Kopčok

Pri zabezpečovaní pomoci v Pakistane Baptisti bežia beh o závod s časom

Baptist World Aid
Pri zabezpečovaní pomoci v Pakistane
Baptisti bežia beh o závod s časom

BWAid Rescue24 hľadá tých, ktorí sa zachránili

Béla Szilagyi (Maďarská baptistická pomoc) a Paul Montacute (Svetová baptisticka pomoc)


“Nikdy som ešte niečo také nevidel, a to aj napriek tomu, že som doteraz velil pri dvanástich záchranných operáciách po prírodných pohromách a to od Kolumbie cez Turecko, Irán a Indiu. Zemetrasenie bolo také silné, že roztrhlo hory na dvoje a desiatky domov popadali do 50 až 100 metrov hlbokých puklín.” – povedal László Pavelcze, veliteľ tímu “BWAid Rescue24”. Tento tím je zvláštnym vyyhľadávacím tímom SBA a správa bola podaná cez satelitný telefón z Pakistanu, z 30 km vzdialenosti od epicentra zemetrasenia.

Čítať ďalej...

Copyright © 2023 Bratská jednota baptistov v Slovenskej republike. Všetky práva vyhradené. Webmasters: webmaster@baptist.sk