Aktuality zo života cirkvi

Zomrel známy americký kazateľ Billy Graham

Zomrel známy americký kazateľ Billy Graham

William Franklin Graham Jr. KBE (* 7. november 1918, Charlotte, Severná Karolína, USA – † 21. február 2018, Montreat, Severná Karolína)

Washington 21. februára (TASR) - Známy americký kresťanský kazateľ Billy Graham zomrel v stredu vo veku 99 rokov. Už dlhý čas trpel rakovinou, zápalom pľúc a inými chorobami, informovala agentúra AP s tým, že zomrel vo svojom dome v Severnej Karolíne.

Graham bol jednou z najvýznamnejších amerických náboženských postáv 20. storočia. Baptistický kazateľ pôsobil ako duchovný poradca prezidentov USA od čias Dwighta Eisenhowera (1953-1961). Stretol sa už aj s Eisenhowerovým predchodcom Harrym S. Trumanom v roku 1950 a médiám povedal, že na prezidenta naliehal, aby čelil komunizmu v Severnej Kórei. Trumanovi sa to nepáčilo a po tomto stretnutí sa s ním roky nerozprával. Odvtedy považoval Graham svoje rozhovory s prezidentmi za dôverné. Pravidelným duchovným poradcom bol potom všetkým prezidentom USA až po Baracka Obamu, ktorý ho navštívil v jeho dome v Montreate a spolu sa súkromne pomodlili.

Billy Graham sa počas svojej 60-ročnej aktívnej služby preslávil masovými evanjelizačnými akciami, vystúpeniami v médiách, ako aj kazateľskou činnosťou po celom svete.

Svojimi osobnými vystúpeniami vo viac ako 185 krajinách pôsobil na približne 215 miliónov ľudí a na milióny ďalších prostredníctvom priekopníckeho využitia televízie a rozhlasu. V roku 1982 kázal aj v Československu.

Na rozdiel od tradičných evanjelizátorov opustil úzky fundamentalizmus, aby oslovil širšie spektrum spoločnosti. Svoju poslednú evanjelizačnú bohoslužbu viedol v New Yorku v roku 2005 vo veku 86 rokov. Neočakáva sa, že by ešte nejaký evanjelizátor mal v budúcnosti taký vplyv, konštatuje agentúra AP.

 

Billy Graham Evangelistic Association

Remembering Billy Graham (1918 – 2018)

Copyright © 2023 Bratská jednota baptistov v Slovenskej republike. Všetky práva vyhradené. Webmasters: webmaster@baptist.sk